uxcell Soldering Iron Tips 10pcs 900M-T-3.2D and 5 Pcs 900M-T-S3 Replacement for Solder Station Tip
★★★★★ 4.2 148 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by diglab.no
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by diglab.no
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Description:It has advantage of long life lasting, easy to install and use.A great replacement tip for your standard soldering iron.Notice:To maintain the performance of a soldering iron tip, a simple maintenance procedure is recommended:1.Operate temperature: 200°C-427°C/392°F-800°F.2.For tip wiping: use only (sulfur-free) pure cellulose sponges; wet to the touch.Specifications:900M-T-S3Material: MetalDesign: ChiselTotal Length: 45mm/ 1.77"Tip Part Length: 16mm/ 0.63"Shank Diameter: 6.5mm/ 0.25"Inner Diameter: 4.2mm/ 0.17"Chisel Width: 5mm/ 0.196"900M-T-3.2DMaterial: MetalDesign: Flat EdgeTip Width:3.2mm/0.13 inchTip Length: 16mm/0.63 inchHole Inner Dia.: 4mm/ 0.16 inchShank Diameter: 6.5mm/ 0.25 inchTotal Length: 42.7mm/ 1.68 inchPackage Content: 15 x Iron Tips
  • This tool set contains 10pcs 900M-T-3.2D and 5pcs 900M-T-S3.
  • Soldering iron tip has an advantage of long life lasting and not easily oxidation.
  • A great replacement tip for your standard soldering iron.
  • Soldering iron tip is easy to install and use, great tool for DIY work.
Material Metal
Item Weight 4 ounces
Part Number f22051700ux0227
Manufacturer uxcell
Batteries Included No
Batteries Required No
Package Dimensions 3.54 x 2.36 x 0.59 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
148 ratings | 61 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (115)
4 stars
6% (9)
3 stars
3% (4)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (16)